• Syndicate content
  • Comment

Young history buffs participate in National History Day event

Posted: April 30, 2014 - 12:14pm

Young history buffs participate in National History Day event

CONWAY—On Saturday, April 19, approximately 400 Arkansas middle level and secondary students participated in the National History Day state contest at the University of Central Arkansas. The students who placed first or second in their respective category competitions will advance to the national contest at the University of Maryland scheduled for June 15-19. All of the students competing on Saturday had already survived academic competitions at their respective regional and school events, where they were selected from among the more than 8,000 Arkansas students who engage in National History Day work in their classrooms.

UCA has been the host of National History Day Arkansas since 1994. History Day is funded by the Arkansas Humanities Council, the Arkansas Department of Education, and UCA. The Butler Center for Arkansas Studies and the Clinton Presidential Library are working partners with History Day, helping to guide students in their research and project development.

Students and their teachers who attend the national competition in June will receive travel stipends from History Day Arkansas. Each third place recipient will receive a $50 check.

Winners of History Day Arkansas 2014 are:

Junior Division (grades 6-8):

Group Exhibits:

First place: Maggie McDonald, Megan Lamendola; Central Junior High, Springdale

Second place: Jordan Dennis, Gracie Brought; Lighthouse Charter School, Jacksonville

Third place: Danielle Graham, Kayla Gill, Leah Wallace; Central Junior High, Springdale

Individual Exhibits:

First place: Sydney Mulhearn, Conway Junior High

Second place: Taylor Powell; Central Junior High, Springdale

Third place: Grace Sykes; Russellville Junior High

Group documentaries:

First place: Anna Grace Freyaldenhoven, Gopi Lukhi; Conway Junior High

Second place: Baylie Lanier, Sarah James Stone; Prairie Grove Middle School

Third place: Katherine McConnell, Maria Akey; Prairie Grove Middle School

Individual Documentaries:

First place: Sarah Huber; Pulaski Academy, Little Rock

Second place: Aidan Doss; Northridge Middle School,Van Buren

Third place: Roman Greathouse; Conway Junior High

Group Performances:

First place: Ashtyn Adams, Caitlyn Davis, Katie Barnwell; Butterfield Junior High, Van Buren

Second place: Kylee Beetch, Cameryn Curtsinger, Megan Haley; Prairie Grove Middle School

Third place: Gabrielle Vatthanatham, Zachary Garrett; Northridge Middle School, Van Buren

Individual Performances:

First place: Vera Lambert; Conway Junior High

Second place: Clayton Bolding; Barton Junior High, El Dorado

Third place: Kiara Bradford; Conway Junior High

Group Websites:

First place: Mia Graff, Madeline Graff; Conway Junior High

Second place: Jenna Wheeler, Jentry Myers, Emily Phomsopha; Northridge Middle School, Van Buren

Third place: Jessie Bates, Katie Diekman, Joanne Liu; Pulaski Heights Middle School, Little Rock

Individual Websites:

First place: Megan McGinnis; Northridge Middle School, Van Buren

Second place: Rebecca Kuo; Pulaski Heights Middle School, Little Rock

Third place: Maria Pratt; Central Junior High, Springdale

Historical Papers:

First place: Alex Crawford; Pulaski Heights Middle School, Little Rock

Second place: Zia Tollette; Pulaski Heights Middle School, Little Rock

Third place: Samuel Rhee; Episcopal Collegiate School, Little Rock

Senior Division:

Group Exhibits:

First place: Joseph Adkins, Cameron King; Central Junior High

Second place: Zayda Betz, Melody Chiang, Erin McCoy; Conway Junior High

Third place: James Crane, Andrew Rodriguez; Conway Junior High

Individual Exhibits:

First place: Cameron Tilley; Conway Junior High

Second place: Kate Lange; Conway Junior High

Third place: Cassidy King; Springdale High School

Group Documentaries:

First place: Natalie Kemp, Nadia Safar, Sarah Martin; Pulaski Academy, Little Rock

Second place: Sarah Coles, Taylor Rackley; Van Buren High School

Third place: Eli Mills, Ethan Johnston; Van Buren High School

Individual Documentaries:

First place: JosepRebekah Love; Lakeside Junior High, Springdale

Second place: Sydney Blackwell; Alma High School

Third place: Robyn Burnett; Conway Junior High

Group Performances:

First place: Kennedy Reynolds, Mary Nail, Joe Coker, Cooper Tribett, Caroline Dacus; Conway High School West

Second place: Alex Anderson, Carly Riggins, Brandon Jeremiah, Sydney Ford, Victoria Moore; Van Buren High School

Third place: Neely Caudle, Maggie Carroll, Avery Glover; Conway Junior High

Individual Performances:

First place: Sarah English; Central Junior High

Second place: Mary Kate Denis; LISA Academy North, Sherwood

Third place: Seth Stewart; Johnson County Westside, Coal Hill

Group Website:

First place: Sean Cline, Sean McGinnis; Van Buren High School

Second place: Frank Griffin, Blake Kuykendall; Alma High School

Third place: Jessica Dean, Jaylon Sargent, Jenny Cheng; Conway Junior High

Individual Website:

First place: Kimberly Foster; Har-Ber High School

Second place: Connor Lichtenwalter; Conway High School West

Third place: Dana Chinault; Fayetteville High School East

Historical Papers:

First place: Hanya Qureshi; Pulaski Academy, Little Rock

Second place: Zelda Engeler-Young;Conway Junior High

Third place: Sean Volavong; Van Buren High School

History Day Arkansas is an affiliate of National History Day, an academic support program that serves students in all the states and territories of the United States, as well as several other nations. Students learn research, writing, and communication skills that foster learning in all disciplines. The program is for students in grades 6 through twelve. For more information, e-mail Dr. Pat Ramsey at pramsey@uca.edu <mailto:pramsey@uca.edu> .

  • Comment