• Syndicate content
  • Comment

List of political candidates

Posted: March 6, 2012 - 8:27pm

Following is the list of Democratic and Republican candidates for county, state and federal office who are registered in Faulkner County. The revised list is courtesy of the county clerk’s office. The preferential primary election is Tuesday, May 22, with early voting beginning Monday, May 7. The general election is Tuesday, Nov. 6. Note that nonpartisan judicial races are decided during the primary election. The runoff election date for any primary races is Tuesday, June 12.

FAULKNER COUNTY OFFICES

COUNTY JUDGE

Democrats — County Judge Preston Scroggin of Vilonia

Republicans — Marvin Lessman of Conway

SHERIFF

Democrats — Tommy Earnhart of Conway

Republicans — Tim Ryals of Conway, Andy Shock of Conway, H. Allen Smith of Greenbrier, Max Young of Conway

COUNTY CLERK

Democrats — County Clerk Melinda Reynolds of Greenbrier

Republicans — Mark Vaught of Conway

CIRCUIT CLERK

Democrats — Circuit Clerk Rhonda Wharton of Conway

Republicans — Jack Sotallaro of Conway

TREASURER

Democrats — Treasurer Regina Oakley of El Paso

Republicans — Britney Logan of Conway

COLLECTOR

Democrats — Collector Steve Simon of Conway

Republicans — Josh Hooten of Greenbrier

ASSESSOR

Democrats — Angela “Angie” Hill of Vilonia

Republicans — None

JUSTICES OF THE PEACE

District 1

Democrats — JP Randy Ingram of Enola

Republicans — Steven Bannick of Greenbrier

District 2

Democrats — None

Republicans — JP Randy Higgins of Greenbrier

District 3

Democrats — None

Republicans — JP Steve Goode of Vilonia

District 4

Democrats — JP Barbara Mathes of Mayflower

Republicans — Darren Davis of Mayflower

District 5

Democrats — Brenda Brewer of Conway

Republicans — JP Charles Prince of Conway

District 6

Democrats — None

Republicans — JP Daniel Thessing of Conway

District 7

Democrats — JP John Pickett of Conway

Republicans — None

District 8

Democrats — None

Republicans — JP Mark Bailey of Conway

District 9

Democrats — None

Republicans — Chris Bills of Conway

District 10

Democrats — Rick Simon of Conway

Republicans — JP Johnny Brady of Conway

District 11

Democrats — JP Linda Paxton of Conway

Republicans — Zak Kubin of Conway(Independent Scott Hunter of Conway filed notice to run)

District 12

Democrats — Todd Patton of Wooster

Republicans — Damon Edwards of Greenbrier

District 13

Democrats — JP Johnnie Walls of Conway

Republicans — Don Thomas of Conway

CONSTABLES

Benedict Township

Democrats — Dalton Elliott of Conway, Hubert Goodnight of Mayflower

Republicans — None

Benton Township

Democrats — Constable Doug Deckard of Quitman

Republicans — None

Cadron Township

Democrats — Constable John Edwards of Conway

Republicans — Joe Tillman of Conway

California Township

Democrats — None

Republicans — Randy Bowling of Greenbrier, Nathan Kelley of Greenbrier(Independent John Hutchcraft of Guy filed notice to run)

Cypress Township

Democrats — None

Republicans — Stacy Mitchell of Vilonia

Danley Township

Democrats — Constable Terry L. Jones of Mayflower, Preston Masters of Mayflower

Republicans — None

Eagle Township

Democrats — None

Republicans — M.H. “Buck” Gunnet of Vilonia

East Fork Township

Democrats — Constable Steve Padgett of Greenbrier

Republicans — None

Enola Township

Democrats — Constable James Chance of Enola

Republicans — Brandon Olive of Enola

Hardin Township

Democrats — Constable Bill Buice of Greenbrier

Republicans — None

Palarm Township

Democrats — None

Republicans — Constable Charles Fulmer of Conway

Walker Township

Democrats — None

Republicans — None(Independent Constable Larry Dale Hobbs of Damascus filed notice to run)

Wilson Township

Democrats — Constable Gary Cates of North Little Rock

Republicans — NoneSTATE OFFICES

ARKANSAS SENATE

District 15

Democrats — Johnny Hoyt of Morrilton

Republicans — Ed Garner of Maumelle, Rep. David J. Sanders of Little Rock

District 18

Democrats — William “Zac” White of Heber Springs

Republicans — Sen. Missy Thomas Irvin of Mountain View

District 29

Democrats — None

Republicans — Sen. Eddie Joe Williams of Cabot

District 35

Democrats — Rep. Linda Tyler of Conway

Republicans — Sen. Jason Rapert of Bigelow

ARKANSAS HOUSE OF REPRESENTATIVES

District 40

Democrats — Steven McNeely of Jacksonville

Republicans — Douglas House of North Little Rock

District 44

Democrats — Judy Riley of El Paso

Republicans — Joe Farrer of Austin

District 66

Democrats — Jeff Pistole of Clinton

Republicans — Phil Grace of Heber Springs, Josh Miller of Heber Springs

District 67

Democrats — Sam Lane of Greenbrier

Republicans — Rep. Stephen Meeks of Greenbrier

District 70

Democrats — Cody Bassham of Conway

Republicans — Price Dooley of Conway, Rep. David Meeks of Conway

District 72

Democrats — Steve Magie of Conway

Republicans — Rocky Lawrence of ConwayNONPARTISAN JUDICIAL CANDIDATES

FAULKNER COUNTY CIRCUIT JUDGE

District 9, Position 1

Judge David Reynolds of Conway, Mike Murphy of Conway

District 9, Position 2

Amy Brazil of Conway, Susan Weaver of Conway

ARKANSAS SUPREME COURT

Assoc. Justice-Pos. 4

Judge Jo Hart of Mountain View, Raymond Abramson of Little Rock

ARKANSAS COURT OF APPEALS

Assoc. Justice-Dist. 2, Pos. 2

Judge Mitch Cash of Pindall, Judge Rhonda Wood of ConwayFEDERAL OFFICES

U.S. PRESIDENT

Democrats — President Barack Obama, John Wolfe

Republicans — Newt Gingrich, Ron Paul, Mitt Romney, Rick Santorum

U.S. CONGRESS

House District 2

Democrats — Herb Rule of Little Rock

Republicans — Rep. Tim Griffin

  • Comment